Koller Margit

szobrok, installációk, videók és fotók

Arcus Temporum Fesztivál – hallgatókkal Pannonhalmán

Együttműködések

Meghívást kaptunk a Pannonhalmi Apátság Arcus Temporum Művészeti Fesztiváljára a Magyar Képzőművészeti Egyetem EU4ART kurzusának hallgatóival. 

Projektvezető: Mélyi József

Oktatásszervezés: Koller Margit, Salamon Júlia, Szilák Andrea, Tayler Patrick

Az installáció létrehozásában résztvevő hallgatók: Burján Vanda, Csapó Dóra, Drótos Dominika, Keszegh Ágnes, Kozma Lilla, Marosfalvi Marcell, Márton Dominika, Papp Írisz, Pataki Luca, Simonyi-Lengyel Mira, Schell Réka, Teleki Emma, Urbantsok Tímea

Sajtóanyag:

A Magyar Képzőművészeti Egyetem tavaszi EU4Art kurzusának résztvevői a Pannonhalmi Főapátság Arcus Temporum fesztiválja keretében háromnapos terepmunka során helyspecifikus installációt hoztak létre a 18. század elején épült, s néhány éve felújított barokk Boldogasszony-kápolnában. A templom kriptája a mai napig a bencés rend temetkezési helyéül szolgál, ritkán látogatható a nagyközönség számára.

A kápolna elhelyezkedése (az apátsággal szomszédos magaslati pont, dombtető), illetve a szakrális funkció (gyászszertartások celebrálása) adta a közös munka keretét: a Boldogasszony-kápolnában, illetve az odavezető lépcsősortól indulva a hallgatók egy időszakos kálváriát készítettek el. A 14 kérészéletű stáció elhelyezkedése azonban eltért a szokványos lineáris elrendezéstől, a keresztút egyes állomásait a hallgatói csoportok tükrökkel kötötték össze. A tükör itt nem pusztán esztétikai megfontolásból beemelt elemként szolgált; a vizuális koncepció a kápolna északi karzatán talált, az orgonista szentmisék alatt használt kellékéből, a szertartások követését szolgáló visszapillantó tükörből indult ki. A tükrök mellett a hallgatók által hozott személyes emléktárgyak, illetve kötözésre használható anyagok (többek között kötél, madzag, fonal, cérna, lánc) teremtettek kapcsolatot, alkottak vezetőszálat az egyes állomások között, egyúttal utalva Pannonhalma kulturális programjának idei hívószóvára, az emlékezésre.

A fesztivál harmadik, egyben utolsó napján a projekt résztvevői interaktív tárlatvezetést tartottak, melynek során végigkísérték a látogatókat az efemer environmenten. A stációkat bejárva a keresztút / életút egy lehetséges kortárs olvasata rajzolódott ki, közösen megtalált, mégis személyes perspektívából.

 

Fotók és videó: Szabó Attila